close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  Pracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie dr Andrzej Dybczak wygłosił wykład poświęcony zgromadzonej w Muzeum kolekcji eksponatów związanych z kulturą rdzennych mieszkańców północnej Syberii.

  W trakcie wieczornego spotkania w piątek 17 listopada w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu dr Dybczak wyświetlał zdjęcia i zarazem opowiadał historię eksponatów zgromadzonych przez „podróżników”, głownie zesłańców po Powstaniu Styczniowym, które obecnie znajdują się w  Muzeum Etnograficznym w Krakowie.  Zaprezentowane przedmioty związane są przede wszystkim
  z kulturą Nieńców. Całość zbiorów liczy ok. 400 obiektów, z których wiele stanowią przedmioty starsze niż ich odpowiedniki znajdujące się w kolekcjach rosyjskich.

   

  Spotkanie, które zgromadziło licznie przedstawicieli petersburskiej Polonii, było także okazją do przypomnienia polskiego wkładu i udziału takich postaci jak Benedykt Dybowski, Wacław Sieroszewski czy Maria Czaplicka w badania etnograficzne na Syberii i w innych częściach Rosji.

   

  Zdjęcia: M. Dębowicz

  Muzeum_Etnograficzne (6)
  Muzeum_Etnograficzne (8)
  Muzeum_Etnograficzne (1)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: