close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 maja 2017

  W ramach obchodów świąt majowych pracownicy KG RP w Sankt Petersburgu razem z przedstawicielami organizacji polonijnych z Sankt Petersburga oraz uczniami Szkoły nr 216 im. A. Mickiewicza w dniach 2 i 3 maja wspólnie złożyli kwiaty na polskich miejscach pamięci.

   

  Obchody uroczystości rozpoczęły się w Dzień Polonii i Polaków za Granicą przy Ławrze Aleksandra Newskiego, gdzie złożono wieniec przy cenotafie Marii Szymanowskiej. Następnie udano się pod „dom Kierbedzia”, na którym znajduje się tablica poświęcona bp. A. Maleckiemu. Trzecim miejscem wspólnie odwiedzonym był cmentarz Wyborski. W tym symbolicznym miejscu przy pamiątkowych tablicach została odprawiona krótka modlitwa przez miejscowego księdza. Następnie złożono kwiaty pod tablicą J. Dąbrowskiego oraz tablicą A. Mickiewicza.

   

   

  W Święto Konstytucji 3 Maja pracownicy KG RP w Sankt Petersburgu odwiedzili Szkołę nr 216 im. Adama Mickiewicza z polskim językiem nauczania, której uczniowie oraz członkowie polonijnego zespołu „Polanie” przygotowali uroczysty apel. Wspólnie również złożono kwiaty pod pomnikiem polskiego Wieszcza, patrona szkoły, który znajduję się na skwerze przed szkołą nr 216. W tym dniu złożono również kwiaty pod tablicą T. Kościuszki, która mieści się w Pałacu Marmurowym oraz pod tablicą Marii Szymanowskiej. Wieczorem w petersburskiej Bazylice św. Katarzyny odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Msza Św. poprzedzona była wizytą w krypcie Stanisława Augusta, która znajduje się w Bazylice. Tam na symbolicznym grobie Króla złożono wieniec. Po Mszy św., na zakończenie uroczystości dla zgromadzonych osób polskiego pochodzenia oraz przyjaciół Polski wystąpił polonijny zespół „Korale”.

   

  Zwieńczeniem uroczystości było przyjęcie narodowe z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wydane przez Konsula Generalnego RP w Sankt Petersburgu Andrzeja Chodkiewicza. Wśród zaproszonych gości byli m. in. przedstawiciele lokalnej władzy – administracji miasta Petersburga i obwodu leningradzkiego, korpus dyplomatyczny, polskie duchowieństwo, prezesi organizacji polonijnych, przedstawiciele rosyjskich instytucji partnerskich oraz polscy przedsiębiorcy pracujący w Petersburgu.

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

  03
  04
  05
  06
  08
  09
  11
  22
  30

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: