close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POMOC KONSULARNA

 •  

  Wszystkich podróżujących zachęcamy do zapoznania się

  z poradnikiem "POLAK ZA GRANICĄ"

  http://polakzagranica.msz.gov.pl/Federacja,Rosyjska,RUS.html

   

   

  -----------------------------------------------------------------------------------------

   

   

  NOWY PORTAL REJESTRACJI PODRÓŻY – „ODYSEUSZ”

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło nową stronę umożliwiającą obywatelom polskim zgłaszanie podróży zagranicznych. Celem platformy jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżujących Polaków w sytuacjach kryzysowych.

   

  W razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, zarejestrowane osoby szybko otrzymają (mailowo lub sms-em) informacje z właściwego terytorialnie konsulatu lub MSZ. Portal „Odyseusz” ma ułatwić polskim służbom konsularnym szybką i efektywną pomoc polskim obywatelom w razie wystąpienia zdarzeń i sytuacji, których nie da się przewidzieć w chwili wyjazdu, tj. kataklizmów, wypadków drogowych, zamachów terrorystycznych, nieoczekiwanych zamieszek lub rozruchów oraz konfliktów zbrojnych. W szczególnych przypadkach umożliwi konsulowi indywidualny kontakt z osobami potrzebującymi pomocy w razie planowanej ewakuacji, a osoby zarejestrowane uzyskają szybką informację. Osoby podróżujące, mając wiedzę o zagrożeniach będą mogły zdecydować się na zmianę trasy podróży lub zaplanować wcześniejszy powrót do kraju.

   

  Portal jest również dostępny w wersji na urządzenia mobilne, co ułatwia korzystanie z niego. Podróż można szybko zgłosić nawet w ostatniej chwili, np. na lotnisku przed wylotem, a także już w trakcie pobytu za granicą. „Odyseusz” posiada również funkcjonalność otrzymywania newslettera z najświeższymi informacjami z miejsca aktualnego pobytu.

   

  Osobom, które przebywają za granicą dłużej niż 6 miesięcy lub często podróżują poleca się założenie własnego konta, które umożliwi modyfikację swoich danych kontaktowych oraz łatwiejsze zgłaszanie kolejnych podróży. Wszystkie osoby, które założą konto w systemie „Odyseusz” otrzymają e-mail potwierdzający ten fakt, a także będą otrzymywać regularne (coroczne) przypomnienia o konieczności aktualizacji swoich danych osobowych i kontaktowych. W przypadku zignorowania takiego wezwania konto zostanie automatycznie usunięte. Osobom, które sporadycznie wyjeżdżają za granicę zaleca się proste zgłoszenie podróży, bez zakładania profilu.

   

  Portal jest bezpłatny. Założenie konta i zgłoszenia podróży odbywają na zasadzie całkowitej dobrowolności. Funkcjonalności nowego portalu nie stanowią jakiegokolwiek sposobu kontrolowania turystów i nie naruszają prywatności, są wyłącznie przewidziane do udzielania ewentualnej opieki i pomocy, jeśli będzie taka potrzeba. Dane osobowe są automatycznie usuwane z portalu po 14 dniach od zakończenia podróży lub najpóźniej po 365 dniach dla osób dłużej przebywających w danym kraju.

   

  Nowy portal jest dostępny pod adresem: https://odyseusz.msz.gov.pl/

   

  Zachęcamy do rejestracji.

   

   

  ----------------------------------------------------------------------------------------

   

   

  OPŁATY ZA PRZEJAZD PRZEZ BIAŁORUŚ

   

  Informujemy, że od 1 lipca 2013 r. rozszerzony zostanie wykaz dróg Republiki Białorusi, za przejazd którymi obowiązywać będą opłaty. Płatny będzie nie tylko, jak dotychczas, przejazd całą autostradą M1/E30 z Brześcia przez Mińsk do rosyjskiej granicy, ale także przejazd niektórymi innymi drogami, o łącznej długości 815 km. Wykaz płatnych dróg oraz zasady i tryb pobierania opłat zostały określone zarządzeniem Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 340 z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie trybu poboru opłat elektronicznych za przejazd po płatnych drogach Białorusi.

   

  Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Zarządzenia, opłatami za przejazd środków transportu objęte zostały następujące drogi:

   

  1. w całości: M-1/E30 BRZEŚĆ (Kozłowicze) – MIŃSK – granica z Federacją Rosyjską (Redźki), tj. Krasnaja Gorka po stronie rosyjskiej – 609 km

  oraz niektóre odcinki dróg:

   

  1. M-2 MIŃSK – lotnisko Mińsk- płatny odcinek 27 km,
  2. M-3 MIŃSK –WITEBSK- płatny odcinek 32 km,
  3. M-4 MIŃSK-MOHYLEW – płatny odcinek 58 km,
  4. M-5271 MIŃSK-HOMEL – płatny odcinek 44 km,
  5. M-6/E28 MIŃSK-GRODNO – granica z Polski w Bruzgach – płatny odcinek 45 km.

   

  Opłata za przejazd samochodem wynosić będzie:

  - samochody osobowe – 0,04 EURO/ km

  - samochody ciężarowe i autobusy dwuosiowe   o masie powyżej 3,5 tony – 0,08 EURO/km,

  - samochody ciężarowe i autobusy trzyosiowe   o masie powyżej 3,5 tony – 0,10 EURO/km.

   

  Opłaty za przejazd będą pobierane automatycznie przy pomocy specjalnego urządzenia, umożliwiającego przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania. Urządzenia te, każdy kierowca otrzyma za kaucją po obowiązkowej rejestracji na stronie internetowej www.beltoill.by, albo w wyznaczonych punktach obsługi klienta (na przejściu granicznym, w mieście obwodowym, na stacjach paliw położonych wzdłuż płatnych dróg).

   

  Opłaty będą dotyczyć pojazdów zarejestrowanych poza Unią Celna Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: