""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ZAPROSZENIA

 •  

   


   

  VII edycja Narodowego Czytania

  Konsulat Generalny RP w Petersburgu oraz Kongres Polaków zapraszają
  do udziału w VII edycji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej.

   

  Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
  oraz
   Kongres Polaków w Sankt Petersburgu serdecznie

  zapraszają do wzięcia udziału w siódmej edycji Narodowego Czytania, która jest organizowana
  pod patronatem Pary Prezydenckiej.

  W tym roku czytamy dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”.

   

  Osoby chętne zapraszamy 2 września 2017 roku
  na godz. 14.00 do Biblioteki im. M. Lermontowa

  (Sankt Petersburg, ul. Gorochowaja 41).

   

  Słowo wstępne wygłosi pani Olga Gusiewa.

   

  Wstęp wolny.

   

  Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą Pana Tadeusza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest nie tylko przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, ale także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w naszej historii i kulturze.

   

  W liście inaugurującym Narodowe Czytanie 2017 Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień”.

   

  Wesele. Dramat w trzech aktach to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski –  Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic.

   

  Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

   

  Na stronie znajduje się również formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego można zarejestrować wydarzenie organizowane w ramach Narodowego Czytania.

   

  Zachęcamy do przyłączenia się do wspólnego czytania!

   

  Źródło:


  https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/2-wrzesnia-narodowe-czytanie-wesela.html

   

  http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

   

   


   

  Serdecznie zapraszamy na wystawę fotograficzną organizowaną przez serwis OrthPhoto pt. „Kolory Prawosławia. Polska”. Wystawa odbywa się z błogosławieństwa Cyryla, Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi oraz Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Współorganizatorem wystawy jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu.

  „Kolory Prawosławia”  to niezwykła podróż opowiadająca o Prawosławiu w Polsce. Na ponad 100 zdjęciach pokazane jest Prawosławie widziane obiektywem i sercem jednocześnie: kolory wiejskich i miejskich cerkwi, koloryt świątecznych i codziennych obrzędów religijnych, barwne i szanowane postaci związane z Prawosławiem, duchowieństwo i parafian. „Zaczynamy od Polski, ale oczekujemy, że Kolory Prawosławia zapoczątkują cykl prezentowania innych zakątków świata, w których żyją prawosławni. Chcemy w ten sposób pokazywać skupioną wokół Prawosławia społeczność wraz z jej specyfiką i kulturowym kolorytem”.

  Zdjęcia wybraliśmy z ponad 80 tysięcy, które znajdują się w Serwisie OrthPhoto (11 wersji językowych, 1000 odwiedzin dziennie, użytkownicy z ponad 100 państw). Wystawie towarzyszyć będzie muzyka przygotowana przez Jana Smyka, wernisaż dodatkowo uświetni występ chóru młodzieżowego katedry św. Mikołaja w Białymstoku, pokaz prac prof. Nowosielskiego,  animacja o prawosławiu w Polsce i prezentacje podlaskich cerkwi w 3D.

  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia Kolorów Prawosławia. Polska!

  Projekt jest współfinansowany w ramach projektu Promesa 2017 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Więcej informacji na stronie: www.poland.orthphoto.net
  Miejsce wystawy: Muzeum Histori Religii, Petersburg
  Wernisaż: 18.07.2017 godz, 18:30
  wystawa czynna do 07.08 2017 roku

  Wstęp bezpłatny

   


   

   


   

   


   

   

     

   


   

   

   


   

   

   


   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: