close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 listopada 2018

  Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu wspólnie z Instytutem Polskim w Sankt Petersburgu zorganizował wieczór poświęcony wybitnemu aktorowi Eugeniuszowi Bodo.

  Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Andrzej Chodkiewicz przywitał zgromadzonych gości i w kilku słowach przybliżył sylwetkę wybitnego polskiego aktora, zmarłego 75 lat temu w łagrze w Kotłasie (obwód archangielski).  Wieczór poprowadził filmograf  Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, który opowiedział licznie zgromadzonym Polakom oraz Rosjanom historię życia Eugeniusza Bodo. Bodo zasłynął nie tylko jako aktor filmowy i teatralny, ale także jako reżyser, tancerz, piosenkarz i producent filmowy. Następnie puszczono film „Piętro wyżej” z 1937 roku w reżyserii Leona Trystana, w którym Bodo zagrał główną rolę. Po obejrzeniu komedii widzowie zadawali pytania i dzielili się swoimi wrażeniami z Michałem Pieńkowskim.

   

   

  Eugeniusz Bodo (właśc. Bohdan Eugène Junod) urodził się 28 grudnia 1899 roku w Genewie, od dziecka fascynował się kinem i już w wieku 10 lat zagrał swoją pierwszą rolę w filmie ojca „Urania”. Jako piosenkarz i aktor szybko zdobył popularność w Polsce, był uważany za szarmanckiego uwodziciela. Współpracował z amerykańską wytwórnią filmową, zakładał kawiarnie, reżyserował własne filmy, występował z kabaretami za granicą, a po wybuchu II wojny światowej przeniósł się do Lwowa i kontynuował swoją artystyczną działalność już w języku rosyjskim, który znał doskonale. W 1941 roku został aresztowany przez NKWD jako „element społecznie niebezpieczny” i wywieziony do obozu pracy w Ufie, a następnie do Kotłasu, gdzie w 1943 roku zmarł na skutek wycieńczenia i głodu. Eugeniusz Bodo został pochowany w zbiorowym grobie, prawdopodobnie na terenie cmentarza Makaricha w Kotłasie. Z inicjatywy Instytutu Polskiego  w Sankt Petersburgu 2 października 2011r. na terenie cmentarza ofiar represji politycznych Makaricha został ustanowiony cenotaf poświęcony polskiemu aktorowi, będący symboliczną mogiłą artysty.

   

  Cenotaf poświęcony Eugeniuszowi Bodo na cmentarzu Makaricha w Kotłasie

  Bodo (7)
  Bodo (5)
  Bodo (3)
  Kotlas cm Makaricha 5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: