close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lutego 2019

  W przeddzień 79. rocznicy deportacji obywateli polskich w głąb Rosji, 7 lutego 2019 roku, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu odbył się wieczór pt. „Ocalić od zapomnienia” , którego celem było uczczenie pamięci osób dotkniętych akcją deportacyjną.

   

  Wieczór zorganizowany wspólnie z Kongresem Polaków w Sankt Petersburgu poprowadziła prezes organizacji Lilia Szyszko, która na początku zaprosiła zebranych gości do obejrzenia filmu  o corocznie odbywającym się w Białymstoku Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Następnie krótki wstęp historyczny o wydarzeniach z 1940 roku wygłosił Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Andrzej Chodkiewicz, który podkreślił, że  w trakcie II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli. Pierwsza odbyła się nocą z 9 na 10 lutego 1940 r., ze wschodniej części Polski wywieziono 140 tys. osób, które trafiły m.in.  na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego, do Kraju Krasnojarskiego oraz do obwodu omskiego na Syberii.  Druga akcja miała miejsce w nocy  z 12 na 13 kwietnia 1940 r., trzecia z 28 na 29 czerwca 1940 r., a ostatnia, czwarta – w maju 1941 r. Zebrani goście wysłuchali również fragmentów wspomnień Zesłańców, odczytanych przez wicekonsul Edytę Niedźwiedzką, dyrektor Instytutu Polskiego Ewę Ziółkowską oraz prezesa SKO Polonia Czesława Błasika, a także członków Kongresu Polaków: Helenę Lepioszkinę, Igora Kuwałdzina, Andrzej Zamorionowa, Tatianę Ulicką, Alisę Wołkową, Wiaczesława Panowa, Irenę Makarienko i Tatianę Repinę. W trakcie wieczoru głos zabrała również przedstawicielka petersburskiego „Memoriału” Eugenia Kułakowa, która opowiedziała o projekcie społecznym – „Ostatni adres”. Celem projektu jest upamiętnienie ofiar represji politycznych (lat 30. i 40 XX w.) poprzez umieszczenie jednolitych spersonalizowanych tabliczek, na budynkach ostatniego miejsca ich zamieszkania. Na zakończenie wieczoru wszyscy zebrani goście wysłuchali „Hymnu Sybiraków”.

   

   

   

  Druga część uroczystości miała miejsce w niedzielę, 10 lutego w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W 79. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód została odprawiona przez proboszcza o. Tomasza Wytrwała msza święta w intencji ofiar wywózek. Modlono się także za duszę ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta, który zmarł w Petersburgu 12 lutego 1798 r.

  Po mszy na płycie przykrywającej kryptę królewską została złożona wiązanka biało-czerwonych kwiatów przez dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu Ewę Ziółkowską, wicekonsul Edytę Niedźwiedzkę oraz wicekonsul Katarzynę Mielcuszną-Woźniak, a także środowiska polonijne. Po czym dyrektor Ziółkowska przypomniała, że chociaż osoba Stanisława Augusta budzi kontrowersje i do dziś jest przedmiotem sporu historyków, to jego zasługi dla kultury polskiej są bezsporne. Natomiast Polacy w Petersburgu mają szczególny obowiązek pamięci wobec króla, ponieważ właśnie nad Newą spędził on ostatnie 11 miesięcy życia, tu zmarł i został z honorami królewskimi pochowany w krypcie kościoła św. Katarzyny, gdzie spoczywał przez 140 lat.

   

   

  Z okazji rocznicy deportacji Polaków zapalono 40 świec przed bocznym ołtarzem, który pozostaje symbolem tragicznych losów świątyni. Umieszczony jest w nim krucyfiks o wyjątkowej historii. Kiedy w 1938 r. zamykano świątynię, krucyfiks został wyrzucony na śmietnik. Młodziutka parafianka z narażeniem życia zabrała go do domu i następnie przekazała do jedynego czynnego wówczas kościoła – Matki Boskiej z Lourdes w zaułku Kowieńskim. Po 54 latach krucyfiks powrócił do kościoła św. Katarzyny.

  Na zakończenie uroczystości wicekonsul Edyta Niedźwiedzka podziękowała wszystkim za pamięć, obecność i modlitwę. Szczególne słowa podziękowania skierowała do prezes Kongresu Polaków w Sankt Petersburgu Lilii Szyszko, która co roku dba, aby data 10 lutego była upamiętniania przez Polaków nad Newą.

  01
  02
  03
  04
  07
  08
  09
  10

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: