close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 •  

   

  Informacje dla obywateli polskich podróżujących do Rosji dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Polak za granicą. Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. czy podróżując do Rosji potrzebna jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.

  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

  MSZ_ODYSEUSZ_750x100.jpg

   

  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:

   

   

   
  Praktyczna informacja dla turystów odwiedzających Petersburg
   

   

   

  Poniżej znajdą Państwo praktyczne zasady, których należy przestrzegać, by Państwa pobyt w Petersburgu był bezpieczny. Komitet do Spraw Rozwoju Turystyki w Sankt Petersburgu radzi zwrócić uwagę na następujące kwestie:

   

  1. Aby wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej cudzoziemcy (dotyczy obywateli polskich) muszą posiadać wizę. Warunek nie dotyczy obywateli państw, które podpisały z Federacją Rosyjską umowę o ruchu bezwizowym.
  2. Zgodnie z Postanowieniem Rady Ministrów Federacji Rosyjskiej pasażerowie statków wycieczkowych i promów mogą przebywać na terytorium Federacji Rosyjskiej przez 72 godziny nie posiadając wizy, jeśli przybędą na terytorium Sankt Petersburga na pokładzie statku jako członkowie zorganizowanej wycieczki turystycznej.
  3. Na granicy Federacji Rosyjskiej cudzoziemcowi wydawana jest karta migracyjna. Kartę migracyjną cudzoziemiec wypełnia własnoręcznie, na podstawie dokumentów dających prawo wjazdu i przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej.
   Karta składa się z dwóch części: wjazdowej i wyjazdowej. Część wjazdową karty migracyjnej zdaje się podczas kontroli celnej przy wjeździe do Rosyjskiej Federacji. Część wyjazdową należy zachować przez cały okres przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej. Radzimy przechowywać wyjazdową część karty migracyjnej razem z paszportem i pozostałymi dokumentami, dającymi prawo wjazdu i przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej. W przypadku zniszczenia albo utraty karty migracyjnej w czasie przebywania na terytorium Federacji Rosyjskiej cudzoziemiec ma obowiązek natychmiastowego zgłoszenia jej utraty  organom Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji (FMS), które, po okazaniu paszportu, wydadzą duplikat karty migracyjnej.
  4. Po przybyciu do Federacji Rosyjskiej cudzoziemiec ma obowiązek zameldowania się w miejscu swojego pobytu. Jeśli zatrzymali się Państwo w hotelu, procedura meldunkowa przeprowadzana jest przez jego pracowników. Jeśli przyjechaliście Państwo do Rosji na zaproszenie znajomych, u których mieszkacie, i Państwa pobyt przekracza 7 dni roboczych, procedury meldunkowej dopełnia się we właściwym oddziale FMS, w obecności właściciela mieszkania. Po zameldowaniu się otrzymacie Państwo dokument (w formie odcinka) wydany przez Zarząd Federalnej Służby Migracyjnej Rosji. Radzimy przechowywać ten dokument razem z dokumentami, potwierdzającymi dane osobowe.
  5. Zaleca się zawsze mieć przy sobie kopie dokumentów, a oryginały przechowywać w bezpiecznym miejscu, np. w hotelowym sejfie.
  6. W przypadku kradzieży lub zagubienia dokumentów należy niezwłocznie poinformować o tym najbliższy posterunek policji, a następnie skontaktować się z konsulatem.
  7. Prosimy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
  8. Podczas wycieczek w miejscach publicznych, muzeach i teatrach rzeczy osobistych nie należy zostawiać bez opieki.
  9. W związku z coraz częściej zdarzającymi się kradzieżami, prosimy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z transportu miejskiego. Zalecamy trzymanie torebki z dokumentami i pieniędzmi w zasięgu wzroku, zdejmowanie plecaków z pleców po wejściu do środka transportu oraz nieeksponowanie wartościowych przedmiotów (aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych). Nie należy podchodzić do krawędzi peronu w metrze. Na schodach ruchomych należy trzymać się prawej strony. Przy wejściach na stacje metra zainstalowane są bramki wykrywające metale, przeprowadzane są również kontrole bezpieczeństwa pasażerów i bagażu.
  10. W związku z doniesieniami lokalnych mediów, zwracamy uwagę na nasilające się przypadki kradzieży pieniędzy z kart płatniczych i kredytowych cudzoziemców (tzw. skimming), jak również na przypadki kradzieży rzeczy osobistych pozostawianych w prywatnych kwaterach. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Wskazane jest również ustawienie odpowiednio niskich limitów na kartach płatniczych i kredytowych bądź używanie kart przedpłaconych.
  11. W czasie wycieczek statkiem po rzekach i kanałach prosimy o zachowanie ostrożności i nie opuszczanie miejsc, aby uniknąć urazów lub wypadnięcia za burtę.
  12. Wymiany pieniędzy można dokonywać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich wymagają okazania paszportu (zazwyczaj przy wymianie sumy pieniędzy przekraczającej równowartość 15000 rubli). Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, mimo oferowania lepszego kursu, z uwagi na duże prawdopodobieństwo otrzymania fałszywych banknotów.
  13. Należy korzystać z usług korporacji taksówkowych, posiadających oznakowane pojazdy. Numery telefonów firm przewozowych znajdują się we wszystkich hotelach.

   

  Zwracamy Państwa uwagę na fakt, że w ciągu ostatniego roku wzrósł w Rosji poziom przestępczości (w ciągu roku średnio o 7,7%). Najwyższy wzrost odnotowano w obwodach: murmańskim, jarosławskim oraz Republikach Tuwy, Karelii i Adygei. Tendencję spadkową, w porównaniu do innych miast i pozostałych regionów kraju, odnotowano natomiast dla miasta Petersburg. Mimo to, nadal występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia), dlatego zaleca się unikania rzucającego się w oczy zachowania wskazującego, iż dysponuje się większymi kwotami pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz wdawania się w przygodne interesy, zabierania na drodze przypadkowych pasażerów, korzystania z zaproszeń do prywatnych mieszkań od nieznanych bliżej osób, a także korzystania z poczęstunku w takich sytuacjach alkoholem. Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty i kosztowności sugeruje się przechowywać w skrytkach hotelowych. Przy sobie najlepiej jest posiadać jedynie niezbędne kwoty oraz korzystać z kart kredytowych. Nie należy samotnie spacerować i podróżować samochodem nocą oraz zatrzymywać się w przygodnych miejscach, poza parkingami i oznaczonymi miejscami postojowymi.

   

  W przypadku konieczności zwrócenia się na policję, możecie Państwo uzyskać pomoc w jednym z biur lub pawilonów Sankt Petersburskich Miejskich Biur Turystyczno-Informacyjnych, znajdujących się pod wskazanymi niżej adresami:

   

  Adresy Sankt Petersburskich Miejskich Biur Turystyczno-Informacyjnych:

   

  Sankt Petersburg, ul. Sadova 14/52

  (stacja metro „Gostiny Dvor”, „Nevsky prospekt”)

  Telefon: + 7 (812) 310-28-22. Godziny otwarcia: Pn-Sb 10.00 – 19.00

   

  Sankt Petersburg, ul. Sadovaya 37

  (stacja metro „Siennaya ploshchad”, „Sadovaya”, „Spasskaya”)

         Telefon: +7 (812) 570-76-25. Godziny otwarcia: Pn-Sb 10.00 – 19.00

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: